Nástrahy léta

TEPLO
Tropická vedra zatěžují nejen nás, ale i naše chlupaté kamarády. Je potřeba myslet za ně, aby nedošlo k přehřátí zvířecího organismu.

Při tropických teplotách nechte psy i ostatní zvířata odpočívat ve stínu. Nenuťte je do žádné náročné aktivity. Aktivní plemena psů by pro aport vypustila duši, myslete za ně a házení balónku nechte na chladnější období.

Přehřátí organismu může nastat i při umístění zvířete v uzavřených prostorách – auto, skleník, kotec na slunci atd. Nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě, i když to bude jen na pár minut. Teplota v autě stoupá velmi rychle i při otevřeném okénku.

Pozor si dejte také na používání náhubku u psů. Je potřeba vybrat vzdušný náhubek správné velikosti, aby v něm mohl psík otevřít tlamu. Pes se ochlazuje pomocí dýchání s vyplazeným jazykem, na rozdíl od člověka, který se potí. Pokud psovi vezmeme možnost tlamu otevřít a ochlazovat se, dojde k přehřátí mnohem rychleji.

Nezapomínejte na pitný režim, všechna zvířata by měla mít 24hodinový přístup k pitné vodě. Někteří rádi využijí i malý dětský bazének na ochlazení. Dehydratace je velice nebezpečná.

Rychlost přehřátí ovlivňuje i srst a její kvalita. Není přesný návod na to, jak dlouhá srst je nejideálnější v teplém počasí. Někteří majitelé chundelaté psy stříhají, jiní jsou zásadně proti. Já jsem, ze svých zkušeností, pro zlatý střed. Středně dlouhá a pečlivě vyčesaná srst bez staré podsady, která nebrání proudění vzduchu, je určitě nejideálnější ochránce před slunečními paprsky.  Nesmíme zapomínat ani na nahatá plemena psů, kteří mají velice citlivou pokožku. U naháčů je potřeba kůži mazat opalovacím krémem s vysokým UV faktorem, aby nedošlo ke spálení kůže. Stejně tak můžeme mazat bílé čumáčky chlupatých psů.

Zvířecí tlapičky jsou dalším velice citlivým místem při vysokých teplotách. Vyhýbejte se rozpálenému asfaltu i betonu. V tomto období dochází častěji k úrazům na polštářcích při běhání na tvrdém povrchu (i hlíně), kdy si psík sedře horní vrstvu polštářku.

Koupání je určitě velké zpestření nejen pro nás, ale i pro psy. Na koupání psů vybírejte bezpečná místa, s pozvolným vstupem do vody. Vyhněte se teplotnímu šoku a nenechte rozpálené psy skákat do studené vody. Přechod z tepla do studené vody by měl být postupný a hlavně v místě, kde pes dosáhne na dno. Dalším nebezpečím během koupání jsou sinice. V teplém počasí je většina rybníků zelená. Pokud dojde k přemnožení sinic, stává se rybník nebezpečným místem. Sinice mohou způsobit kožní i zažívací potíže, v nejhorším případě až nebezpečnou otravu.


Po koupání je potřeba psa pořádně vysušit. Na toto se velice často zapomíná a zbytková vlhkost v srsti způsobí zapaření a přemnožení bakterií a kvasinek. Vzniká poté hot spot (akutní hnisavý zánět kůže), který může potrápit nejen psíka, ale i Vaši peněženku.

Velká tepla výrazně zatěžují organismus u zdravých zvířat, natož u nemocných a starých. U starých zvířat, kardiaků a jinak nemocných zvířat dávejte pozor  10x více. Rizikové jsou i březí feny (a jiné gravidní samice).

OSINY
Travní osina je v létě nejčastější cizí těleso, které se dokáže zapíchnout do všech částí psího těla. V ordinaci pak pacienti s osinou patří v tomto období mezi ty nejčastější.
Nepouštějte své psy do míst, kde jsou vyzrálé travní porosty s osinami (travní semeno). Po venčení je vždy pečlivě prohlédněte.
Nejčastěji osinu nacházíme v ušním zvukovodu, v oční spojivce, zapíchnutou v meziprstí nebo v nosní dutině.
Vyndání osiny z takových míst bývá často komplikované.

LETNÍ DOVOLENÁ
Pokud cestujete se psem, platí vše, co je napsáno u přehřátí a pitného režimu psa.

Po Čechách je cestovaní méně náročné než do zahraničí, ale i zde je nutné myslet dopředu. Najděte si veterinární ordinace v místě dovolené, které poskytují non stop pohotovost a uložte si jejich telefonní číslo do mobilu. Nikdy nevíte, co se může stát a jak se říká: „Štěstí přeje připraveným“.

Do zahraničí je potřeba vybavit psíka mezinárodním Pet pasem a označit ho čipem. Pes musí mít platné očkování proti vzteklině. Vakcinace proti vzteklině platí až za 21 dní po aplikaci vakcíny, takže si platnost očkování zkontrolujte včas, aby byla vakcinace opravdu platná. Některé státy navíc vyžadují ošetření psa proti echinokokóze.

Některé země mají přísnější podmínky pro cestování se psy, to je potřeba si zjistit na Státní veterinární správě, která by Vám měla sdělit aktuální požadavky všech zemí.

Navíc doporučuji mít psa před vycestováním ošetřeného kvalitními ektoparazitiky, aby byl chráněn proti klíšťatům (a tedy i nemocemi jimi přenášenými). A dále je vhodné ošetření proti dirofiláriím (srdeční červivost apod.), která je v jižních zemích častější než u nás.
I u nás je v tuto dobu nevyšší aktivita klíšťat a blech, čím dál častěji se v ordinaci setkávám i s kožním svrabem.  

Léto je krásné. Je teplo, dlouho světlo a vyrážíme častěji na výlety. Proto i úrazů během léta přibývá. Přeji všem zvířátkům bezstarostné léto plné zážitků 😉

MVDr. Michaela Krahulová