Panostitida – Panostitis iuvenilis

Panostitida je celkem známé onemocnění mezi chovateli německých ovčáků, labradorů, dog a jiných velkých plemen. Hlavním příznakem je náhle vzniklé mírné až silné kulhání, které postihuje jednu nebo více končetin. Nejčastěji končetiny hrudní, kdy se může kulhání střídat na obou tlapkách. Kulhání se často navrací ve 2-3 týdenních intervalech, může se přidat i horečka a celková letargie. Typický je věk pacienta, jelikož panostitida postihuje jen mladé jedince ve věku od 2 měsíců do 5ti let stáří (nejčastěji 6 měsíců až 1 rok).

A co to vlastně panostitida je? Je to spontánně vznikající a samovolně ustupující zánětlivé onemocnění dlouhých kostí. Příčina vzniku nebyla zatím prokázána a je tedy velkým otazníkem. Teorií vzniku je několik, spekuluje se dokonce, zda se na vzniku nepodílí i dědičné faktory, cévní abnormality, metabolické poruchy, autoimunitní  reakce a samozřejmě i infekční agens – bakterie a viry. U fen je panostitida spojena s hyperestrogenismem (zvýšená hladina pohlavních hormonů) v období hárání, ale všeobecně je panostitis častějí u psů- samců. U panostitidy je také důležitá výživa, kdy by dieta neměla obsahovat nadměrné množství bílkovin a fosforu.

Pro diagnostiku panostitidy je velice důležitá anamnéza (informace o průběhu a vzniku onemocnění) a klinické vyšetření, kdy se hlubokou palpací dlouhých kostí zjišťuje výrazná bolestivost. Diagnózu můžeme potvrdit RTG vyšetřením. Při hematologickém vyšetření krve mohou být zvýšené leukocyty (bílé krvinky).

Léčba panostitidy je hlavně symptomatická, což znamená, že tlumíme zánět a bolest. Při podezření na infekční příčinu je nutné nasadit i antibiotika. Velmi důležitý je během léčby klidový režim.

Prognóza tohoto onemocnění je velmi dobrá, ale je nutné počítat s možnými recidivami (opakujícím se kulháním) do určitého věku.