Pověry u zvířat

Fena musí mít 1x za život štěňata

Tato pověra v populaci psů napáchala asi nejvíce škody. Kdyby každá fenka na světě měla 1x za život štěňata, tak žijeme ve světě zaplaveném psy…ne že by mi ta představa vadila, pokud by každý měl skvělý domov, tak proč ne. Ale většina by nejspíš zůstala v bídném stavu na ulici, protože by se nevešli ani do útulků.
Ani kvůli zdraví feny není nutné, aby měla 1x za život štěňata. Jedna březost nechrání fenu proti žádným nemocem nebo nádorům…je to opravdu jen pověra.
Naopak fena vykastrovaná po 1.hárání má výrazně nižší riziko vzniku nádorů na mléčné žláze.

Pes, který štěká nekouše

Stará dobrá pověra, která neodpovídá skutečnosti. Ale to určitě všichni víme. Ovšem nesmí tu chybět 🙂

Kastrované kočky/kocouři neloví myši

Kvůli této pověře hodně majitelů venkovních koček nekastruje… a pak tu máme obrovskou záplavu koťat. Můžu Vás ujistit, že kastrace nemá na lovecký pud koček vliv.
Samozřejmě pokud kočku/kocoura po kastraci vykrmíte, tak se z něj stane domácí pecivál.
Naše kočka po kastraci loví myšky stejně dobře jako před ní.

Kastrace zvířat je proti přírodě

Opět ta kastrace…:) Často slýchávám, že kastrace zvířat je proti přírodě. Ano, každý chirurgický zákrok, ale i využití poznatků medicíny, je proti přírodě.
Proti přírodě je také chovat domácí zvířata, využívat je pro osobní potěšení a šlechtit je do podoby, kterou dnes mají.
Takže pokud jsme se rozhodli jít proti přírodě a vyšlechtili jsme domácí zvířata všech možných druhů a plemen, pokud jsme se rozhodli jít proti přírodě a vakcinovat, léčit antibiotiky a dalšími léky,
pokud jsme se rozhodli vytrhnout tato zvířata z přírody a z přírodního výběru, tak jsme zodpovědní i za jejich množení a přemnožení.
Protože naopak nekastrování a nekontrolovatelné množení domácích zvířat by zapříčinilo ohrožení přírodních zákonů a volně žijících zvířat.

Zvířata si nemusí čistit zuby

No každé určitě ne, ale většina plemen psů a některé kočky trpí na tvorbu zubního kamene a následné záněty dásní ve velké míře. Na trhu je nespočet „zázračných“ tyčinek, prášků a vodiček, které slibují odstranění zubního kamene nebo ještě lépe jeho netvoření se. Osobně jsem se ještě nesetkala s produktem, který by 100% plnil to, co slibuje….vlastně ani z 50% ne.
Nejspolehlivější je starý dobrý kartáček a zubní pasta. Použít můžete speciální kartáčky a pasty pro zvířata nebo přípravky pro děti. Ale samotné čištění je už jen ve Vašich rukách…
A šikovné ruce s kartáčkem dokáží to, že pes má zuby jako perličky a ušetříte ho tak ošetření zubů v narkóze, které čeká většinu psích seniorů (převážně malých plemen) a to dokonce opakovaně.

Po zastřižení drápu může pes vykrvácet

U světlých drápků je krásně vidět lůžko, kde vede céva a nervové zakončení, a tak můžete stříhat jen přerostlou část drápu bez obav. U tmavých drápků je to ovšem jen o odhadu a zkušenostech.
Navíc každý psík má lůžko různě dlouhé, tak se Vám/nám může povést střihnutí do lůžka a následné krvácení.
Krvácení ze zastřiženého nebo zalomeného drápu může být celkem masivní a může Vás vyděsit, ale nebojte, pes (ani jiný druh) z toho nemůže vykrvácet.

Pes, kočka a myš spolu nedokážou žít

Určitě se Vám vybaví pohádka Tom a Jerry. Kde myšáka kocour neustále nahání a semtam se tam objeví pes, který zase nahání kocoura. V některých domácnostech to tak možná i vypadá,
ale pokud učíte od malinka zvířata vycházet s ostatními druhy, tak i toto soužití bývá bezproblémové. Dlouho jsem doma měla psy, kočku, potkany, fretku….a všichni se měli moc rádi.
I dnes se naši psi s kočkami milují. U dospělých zvířat navykání trvá samozřejmě déle, u starých zvířat je to už velké narušení jejich klidu a zvyknout si nemusí, ale věřím, že s velkou dávkou trpělivosti a snahy
spolu dokážou žít téměř všichni. Je to tedy zase jen o páníčkovi 😉

Čip nese všechny infermace o zvířeti a o mě

Často se setkáváme s názorem, že psa načipujeme a pak si čtečkou přečteme všechny potřebné informace a dokonce, že čip nese i GPS souřadnice. Není to tak. Čip nese jen originální číslo, které čtečkou přečteme. A TO JE VŠE.
Toto číslo pak zadáme do registrů čipů a pokud tam majitel své zvíře zaregistroval, tak najdeme potřebné informace. Pokud čip majitel nezaregistroval zůstává číslo čipu jen číslem bez informace.
GPS souřadnice čip také nenese. Na to jsou v dnešní době speciální (a drahé) GPS obojky.

Pokud dám psovi syrové maso, bude agresivní

Netuším, jak tato pověra o krvelačných psech vznikla, ale není pravdivá. Psa i kočku můžete s klidným svědomím krmit syrovým masem a na jeho agresivitu to nebude mít vliv.
Jen je potřeba dávat pozor na možný přenos parazitů z tepelně neošetřeného masa. Lépe tedy maso alespoň přemrazit.

Výchovné pověry: pes musí vejít dveřmi až po pánovi, psa/kočku trestat vytaháním za kůži jako jejich matka, nedávat pamlsky – pes musí chtít poslouchat bez nich, a.t.d – není pravda.
Je to na delší povídání, ale základ výchovy psa tkví úplně v něčem jiném. To už ale spíš otázka na zkušené trenéry psů, ovšem ne ty, kteří zamrzli v dobách svazarmu.

Kočka má 9 životů

Přiznám se, že někdy tomu i věřím. Protože to, jaké úrazy přežije kočka, je někdy neuvěřitelné. 🙂

A pak tu máme Černou kočku přes cestu, čáp nosící děti, pavouk pro štěstí …..a to je přeci jasné, že musí být pravda 😉

Dr. Krahulová