Registr čipů

  • AKTUALITY:
  • Od 1.1.2020 je povinné čipování pro všechny psy v ČR. Od 15.1.2020 se navyšuje pokuta za nečipovaného psa až na 50tis kč.
  • Od 15.1.2020 má každý chovatel povinnost čipovat svá štěňata (s PP, bez PP, kříženci) dřív, než je předá novému majiteli. Nejpozději však do 3. měsíce věku. Opět pod pokutou až 50tis kč.
  • Od 15.1.2020 navíc vstupuje v platnost povinnost hlášení KVS, pokud je v jedné domácnosti 3 a více fen. (i když mají různé majitele, jsou kastrované atd.)

Čip je malé podkožní tělísko, které v sobě nese jedinečné číslo, které patří jen jednomu zvířeti na světě. Setkávám se stále s názorem, že čip nese kompletní informaci o majiteli psa, bohužel nenese. Pokud se Váš pes zaběhne, tak čtečka veterináře, útulku, policie a pod. přečte jen právě to jedinečné číslo. Toto číslo se pak zadá do registru zvířat, a ten vyhledá majitele a kontakt na něj.

REGISTRACE ČIPU do takového registru zvířat musí provést sám majitel!!! Pokud si necháte zvíře načipovat, nebo si pořídíte již čipované štěňátko a nezaregistrujete ho do uvedeného registru, tak je sám o sobě čip bezvýznamný a jen podle čísla čipu (bez registrace) není dohledatelný majitel.

Registrace je velice jednoduchá, existuje několik registrů čipů zvířat a Vy můžete svého pejska zaregistrovat klidně do všech registrů najednou. Překontrolujte si, zda je Váš načipovaný pes zaregistrovaný a zda je dohledatelný. Nikdy nevíte, kdy se Vám tato služba může hodit.

REGISTRY ČIPŮ:

1. Národní registr majitelů zvířat – člen celosvětové sítě PETMAXX.

  • jednorázový poplatek za registraci čipu, čipy DATAMARS nebo LifeChip (Destron Fearing) registrují zdarma.

www.narodniregistr.cz

2. Pet2Me registr – člen celosvětové sítě PETMAXX.

  • Tento registr nahradil Ifta registr. K určitým čipům u nás v ordinaci dostanete identifikační medailonek s QR kódem, který registrujete společně s čipem v tomto registru. Registrace je zdarma.

www.pet2me.eu

3. IFTA REGISTR – mezinároní centrální registr zvířat.

  • Již nefunguje přešel pod Pet2Me registr.

www.iftaregistr.cz

4. BackHome registr zvířat – člen celosvětové sítě PETMAXX.

  • registrace on-line nebo registrace poštou, registrace zpoplatněna

www.backhome.cz

5. Centrální evidence zvířat a věcí ČR

  • žádná propojení s jinými registry, ale často využívaná útulky a obecními úřady jednorázový registrační poplatek

www.identifikace.cz

6. Registr zvířecích čipů, identifikačních známek a tetování

www.cipy-znamky.cz

VYHLEDÁVÁNÍ ČIPU:

www.najitzvire.cz

Po zadání čísla mikročipu na této stránce, dojde k prohledání většiny registrů čipů. Nemusíte tedy hledat v jednotlivých registrech.

Pokud nemáte přístup k internetu, nebo máte jiný problém s registrací, rádi Vám pomůžeme s on line registrací čipu přímo v ordinaci.